Menu

Zniesienie współwłasności

26 stycznia 2020 - Ogólna
Zniesienie współwłasności

Potrzebujesz pomocy? Znalazłeś się w sytuacji, w której musisz dokonać zniesienia współwłasności? Chcesz oddać działkę lub mieszkanie komuś innemu? W prostych krokach postaramy się Ci to opisać i wyjaśnić wszystkie niezbędne do tego pojęcia, których znajomość jest podstawą. Jeżeli jesteś zainteresowany porcją dodatkowej wiedzy, to zapraszam do lektury. Na pewno nie pożałujesz, a poznane przez Ciebie informacje pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy jest zniesienie współwłasności, które dotyczy działek

Działki tak jak i mieszkania należą do nieruchomości. Dlatego mówiąc o zniesieniu współwłasności nieruchomości, bierzemy pod uwagę obydwie opcje. Praktycznie zawsze jeżeli mówimy o zniesieniu współwłasności mamy do czynienia ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Istnieją dwa różne rozwiązania tej sytuacji. Jednym jest sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości, które odbywa się, jeżeli między współwłaścicielami występuje konflikt. W przypadku braku takowego konfliktu sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości jest niepotrzebne. Bezkonfliktowe zniesienie współwłasności odbywa się za pośrednictwem notariusza. 

Zniesienie współwłasności nieruchomości – dostępne rozwiązania

Jak już zostało wcześniej wspomniane, w polskim prawie istnieją dwa rozwiązania sprawy. Ciężko tak naprawdę powiedzieć, które jest najczęściej wybierane. Jednak na pewno wiadomo, że zniesienie współwłasności obok działu spadku, czyli testamentu notarialnego oraz poświadczenia dziedziczenia, jest najczęściej spotykaną pracą w kancelarii notarialnej. Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości występuje wtedy, gdy sprawa zostaje zgłoszona do sądu, który decyduje o jej właścicielach. Istnieją trzy różne sposoby, aby to uczynić. Jednym z opcji jest rozdzielenie nieruchomości między wszystkich właścicieli. Kolejnym rozwiązaniem jest sprzedaż działki, a pieniądze są rozdzielane, tak jak w pierwszym wypadku, między wszystkich współwłaścicieli. Ostatnim rozwiązaniem jest podział ustalenie pojedynczego właściciela, który zobligowany jest do spłaty współwłaścicieli. Jeżeli współwłaściciele nie mają najmniejszego problemu z dogadaniem się w kwestii nieruchomości, udają się do kancelarii notarialnej. Odbywa się to w celu rozwiązania sprawy współwłasności. Tam wyznaczona do tego osoba, którą jest notariusz tworzy akt notarialny oraz dokonuje zmian w księdze wieczystej, która jest przeznaczona do określonej nieruchomości. Jak w przypadku mieszkań, tak i w przypadku działek współwłaściciel jest wskazywany i wyłaniany w ten sam sposób.

Która kancelaria notarialna zajmie się sprawą współwłasności nieruchomości?

W zasadzie jest to jedno z najbardziej podstawowych zadań w kancelarii notarialnej. Z perspektywy kancelarii są to rzeczy które należy umieć wykonywać. Na podobnych zasadach zatrudniani są notariuszy. Oceniane są jego umiejętności oraz doświadczenie. Kancelarie notarialne szukają zawsze jak najlepszych notariuszy. Ciężko na pierwszy rzut oka to określić. Dopiero podczas jego pracy, kiedy będzie musiał wykazać się odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami efekty jego pracy będą widoczne. Bardzo częstym przypadkiem jest konieczność posiadania przez nas, kilkuletniego doświadczenia. Co druga kancelaria ma takie wymagania. Jednak o takich ludzi coraz częściej na rynku pracy. Jest to spowodowane chociażby tym, że nie wiele osób, które pracują czynnie w zawodzie, zmieniają pracodawców. Rezygnacja z pracy często spowodowana jest chęcią otwarcia własnego biznesu, które jest w stanie przynieść o wiele większe przychody.