Menu

Zabytki Regionu Górnośląskiego

11 marca 2019 - informacje regionalne

Do największych i najbardziej popularnych zabytków Górnego Śląska zalicza się:

  1. Jasna Góra w Częstochowie – zespół klasztorny zakonu paulinów z XIV wieku. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego, najważniejsze centrum pielgrzymkowe w kraju. Szczególnego znaczenia to miejsce nabrało dla nas podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku. To tam w 1956 roku milion wiernych złożyło Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego. Tam wielokrotnie bywał Jan Paweł II
  2. Muzeum Zamkowe w Pszczynie – dawna magnacka rezydencja otoczona pięknym ogrodem. Wielokrotnie ją przebudowywano, ostatnio zrobili to pod koniec XIX w. książęta Hochberg von Pless z Książa. W muzeum zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej. Jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej.
  3. Nikiszowiec w Katowicach – to magiczne miejsce, górnicze osiedle ściśle związane z kopalnią Giesche. Zostało zaprojektowane przez Georga i Emila Zillmannów. Pierwszy blok z czerwonej cegły do użytku oddano w 1911 roku. W sumie wybudowano tysiąc mieszkań, park ludowy, łaźnię, cechownię, kościół, dom noclegowy, sklepy, pralnię, szkołę. W tym roku osiedle zostało uznane za pomnik historii.
  4. Rosarium w WPKiW w Chorzowie – jedno z najpiękniejszych na świecie. Otwarte w 1968 roku z okazji Międzynarodowej Wystawy Róż. Kolekcja 30000 kwiatów w 300 odmianach przypomina ogromny plaster miodu. Rosarium zajmuje 7 ha. Są tam alejki, oczka wodne, łąka a także pomnik Karlika i Karolinki. Można tam wspaniale odpocząć od wielkomiejskiego gwaru
  5. Beskidzka Trójwieś: Istebna, Koniaków, Jaworzynka – najwyżej położone miejscowości w Beskidzie Śląskim. Świetne widoki i trasy turystyczne oraz narciarskie. Widok z Ochodzitej (895 m n.p.m.) zapiera dech. Widać stamtąd Beskid Śląski i Żywiecki, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Rosną tam też świerki, które szwedzcy genetycy uznali za najpiękniejsze na świecie.
  6. Park i Dom Kawalera w Świerklańcu – pierwotnie był tam także „mały Wersal”, prezent przemysłowca Guida von Donnersmarcka dla Blanki de Paiva, jednej z najsłynniejszych paryskich kurtyzan. Pałac z XIX wieku zaprojektował twórca Luwru Hector Lefuel. W 1945 roku spalili go żołnierze Armii Czerwonej. Pozostał niezwykły Dom Kawalera. Obecnie jest w nim hotel. 
  7. Sztolnia Czarnego Pstrąga w dawnej kopalni srebra w Tarnowskich Górach – 600-metrowy fragment sztolni odwadniającej kopalni Fryderyk (później Kościuszko). Można ją zwiedzać od niemal 60 lat. Jest jedną z głównych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Podczas wycieczki na łodziach można oglądać stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w dolomitowej skale.
  8. Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu – największa atrakcja turystyczna Zabrza. Założył ją w 1855 roku książę Guido Henckel von Donnersmarck. W latach 80. założono na terenie nieczynnego już zakładu skansen. Działał do 1997 roku. Dziesięć lat temu podwoje dla turystów otworzyła Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Organizowane są tu przedstawienia teatralne, koncerty.
  9. Radiostacja w Gliwicach – 111 m wysokości, najwyższa na świecie budowla z drewna. Obecnie mieści się w niej Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. 31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili tam „prowokację gliwicką”. Spadochroniarze w polskich mundurach spacyfikowali budynek. Miał to być dowód na to, że to Polska zaczęła II wojnę światową. Radiostacja działała do stycznia 1945 roku.
  10. Pustynia Błędowska – rozciąga się od Błędowa, dzielnicy Dąbrowy Górniczej do gminy Klucze. Jej długość to 10 km, szerokość około 4 km. Obszar jest objęty programem Natura 2000. Ten teren stał się pustynią, bo spadł poziom wód gruntowych, a średniowieczni górnicy i hutnicy wycięli rosnące tam wówczas lasy. Obecnie pustynia jest chroniona przez zarastaniem.