Menu

Wybieramy swoje pierwsze mieszkanie

9 marca 2020 - aktualności

Dla wielu z nas wybór pierwszego mieszkania to szczególny moment. Przepełnia nas wtedy radość oraz chęć szybkiego znalezienie dla siebie mieszkania. Jednak aby nowe mieszkanie zapewniło nam komfort i dobrze służyło nam przed długie lata, musimy więcej uwagi poświęcić na jego wybór. Jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!

Od czego zacząć wybór pierwszego mieszkania?

Naszym pierwszym krokiem powinno być ustalenie swoich oczekiwań, jak również budżetu, jaki planujemy przeznaczyć na zakup mieszkania. Dlatego, zanim przystąpimy do wyboru mieszkań, zastanówmy się dobrze, jakie to ma być mieszkanie, ile ma się w nim znajdować pokoi, jak również gdzie dokładnie chcielibyśmy zamieszkać. Później przyjdzie kolej na dostosowanie szczegółów, czyli wyboru interesującej nas lokalizacji. Warto postawić na te miejsca, które są dobrze skomunikowane z całym miastem, zapewniają dobry dojazd do pracy i znajdują się w małej odległości od sklepów, urzędów, czy punktów usługowych. Dzięki temu nie będziemy mieli trudności z robieniem zakupów oraz załatwianiem najważniejszych spraw.

Gdzie szukać pierwszego mieszkania?

W pierwszej kolejności warto zajrzeć do Internetu. Co ważne, aby tutaj szukać mieszkania, nawet nie musimy wychodzić z domu. Jedyne czego potrzebujemy, to urządzenia z dostępem do sieci. Do przejrzenia mieszkań możemy wykorzystać jednakowo komputer stacjonarny, laptop, tablet, jak i telefon. Ważne, by wybrane urządzenie zapewniało stałe połączenie z siecią. Gdzie dokładnie szukać? Na pewno nie zaszkodzi skorzystać z wyszukiwarki internetowej – wystarczy w polu wyszukiwania wpisać hasło „mieszkania tarchomin sprzedaż”, by już po chwili móc rozpocząć przeglądanie ofert. Jednak na tym nie koniec propozycji, ponieważ w sieci działa wiele portali ogłoszeniowych. Tutaj również możemy trafić na oferty mieszkań na sprzedaż. Dużym ułatwieniem będzie też przejrzenie stron branżowych, bo to właśnie na nich znajdziemy najwięcej ofert mieszkań na sprzedaż. Zwolennicy tradycyjnych form szukania swoje pierwsze mieszkanie mogą szukać w lokalnej prasie, jak również na targach nieruchomości. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zgłosić się do agencji nieruchomości bądź do biura sprzedaży.

Wybieramy pierwsze mieszkanie – o czym jeszcze należy pamiętać?

Mając już wybrane mieszkanie, pamiętajmy, by sprawdzić jego stan techniczny oraz stan prawny, bo możemy zaoszczędzić sobie wielu nieprzyjemności, jak również poważnych kłopotów, często finansowych. Sprawdzając stan techniczny, jesteśmy w stanie ochronić się przed zakup mieszkania, które może wymagać poważnego remontu lub zagrażać naszemu zdrowiu. Szczególnie dotyczy to mieszkań, które pochodzą z rynku wtórnego, ale niestety mieszkania z rynku pierwotnego również trafiają się z wadami. Również duże znaczenie ma stan prawny mieszkania, dlatego upewnijmy się, że wybrany przez nas lokal jest wolny od hipoteki, roszczeń osób trzecich, czy innych zobowiązań. Z ustaleniem tego nie powinno być większych trudności, wystarczy sprawdzić księgi wieczyste.