Menu

Wiarygodny deweloper – jak sprawdzić inwestora przed podpisaniem umowy?

26 marca 2020 - aktualności

Gdy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, musimy upewnić się, czy deweloper, z którym mamy plan podpisać umowę, na pewno jest godny zaufania. Jak zyskać pewność, że mamy do czynienia z uczciwym inwestorem?

Wiarygodny deweloper, czyli jaki?

Wybór odpowiedniej nieruchomości to jedno, ale to wiarygodny deweloper jest kluczem do udanego zakupu mieszkania. Ponieważ jest to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu, warto dobrze przemyśleć taką decyzję i przed podpisaniem umowy z firmą deweloperską sprawdzić, czy na pewno warto. Niestety niejednokrotnie słyszy się o poszkodowanych przez nieuczciwych inwestorów, którzy nie mogą odzyskać swoich pieniędzy. Jak uniknąć takiego ryzyka? Po pierwsze zawsze warto przyjmować zasadę ograniczonego zaufania. Wiadomo, że w przypadku zakupu mieszkania ważna będzie lokalizacja, układ pomieszczeń, infrastruktura, to jeśli nie zweryfikujemy dokładnie inwestora, możemy skończyć z masą problemów oraz uszczuplonym kontem. Nowe mieszkania w mińsku mazowieckim można kupić w różnych lokalizacjach, konkurencja na rynku jest duża, także warto dokładnie przeanalizować poszczególne oferty. Niekiedy firmy deweloperskie udzielają rabatów na przykład na zakup garażu, dzięki temu można zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. 

Weryfikacja w internecie

Weryfikację dewelopera warto zacząć w sieci. Tam można znaleźć opinie poprzednich klientów na temat wybranych inwestycji. Warto skontaktować się z osobami, które korzystały z usług wybranego przez nas inwestora, one będą najwiarygodniejszych źródłem informacji. W internecie można znaleźć fora mieszkańców poszczególnych osiedli, więc bez trudu uda nam się dotrzeć do takich ludzi. Wybór mieszkania w Mińsku Mazowieckim może być trudniejsze, niż nam się wydaje. Wiadomo, że nie wszystkie informacje w sieci będą wiarygodne, jednak dadzą nam ogólny obraz wykonawcy. 

Krajowy Rejestr Sądowy

Decydując się na zakup nieruchomości w Mińsku Mazowieckim nie można pominąć też kwestii Krajowego Rejestru Sądowego, który dostarczy nam bardzo istotnych informacji na temat inwestora. Między innymi możemy w ten sposób sprawdzić czy firma nie jest niewypłacalnym dłużnikiem, czy ma pozwolenie do zarządzania danym terenem i czy nie jest w trakcie ogłaszania upadłości. Jak to sprawdzić? W internetowym katalogu Ministerstwa Sprawiedliwości można znaleźć daną firmę i prześledzić jej aktualną sytuację. Można też wnioskować o odpowiedni dokument w wydziale rejestrowym sądu rejonowego właściwego dla siedziby dewelopera. Bardzo przydatnym źródłem informacji mogą okazać się też księgi wieczyste. Jeżeli firma jest godna zaufania nie powinna mieć problemu  z przedstawieniem nam aktualnych sprawozdań finansowych, możemy o to poprosić, nie jest to żaden wstyd, wręcz przeciwnie. Dzięki temu dbamy o swoje interesy.