Menu

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty

27 lutego 2020 - Ogólna

Zielona herbata to doskonały napój dopełniający dietę, który jest znany ze swoich właściwości zdrowotnych. Nie tylko dobrze smakuje, ma intensywny aromat, ale stanowi też doskonały sposób na wzmocnienie odporności, może wspomóc profilaktykę i leczenie wielu chorób. Bez wątpienia warto pić zieloną herbatę, gdyż pozytywnie wpływ na nasz organizm.

Co zawiera zielona herbata?

Liście zielonej herbaty mają bardzo bogaty skład, występują w nich między innymi związki garbnikowe oraz alkaloidy – witaminy B1, B2, B5, K, PP, teofina, teobromina, związki purynowe, lecytyna, kumaryny, olejek lotny, mikroelementy typu wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod oraz barwniki – chlorofil, ksantofil, karoten, tealawinę i tearubiginę. Antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie usuwają wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie oraz uszkadzanie komórek, co może doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych chorób. Przeciwutleniacze są potrzebne, a herbata, warzywa i owoce to ich najlepsze źródła. Badania pokazują, że zielona herbata zaparzona w odpowiedni sposób ma największy potencjał.

Właściwości zielonej herbaty

Skład chemiczny zielonej herbaty sprawia, że organizm jest chroniony przed negatywnym działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za wiele chorób cywilizacyjnych między innymi raka, chorób sercowo-naczyniowych. Napój zielonej herbaty obniża poziom cholesterolu we krwi, działa pozytywnie na naczynia krwionośne, tak więc to dobra profilaktyka przed miażdżycą, chorobami serca, zakrzepami, udarami, nadciśnieniem. Badania wykazały również, że regularne picie naparu może hamować rozwój demencji u starszych osób, choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Zielona herbata działa także przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie, może być dobrym wsparcie w przypadku chorób skóry, dziąseł, zapalenia reumatycznego i wielu innych.

Jakie właściwości ma jeszcze zielona herbata? To doskonały sposób na pobudzenie mózgu do pracy. Susz parzony przez krótki czas dostarczy nam energii, zmotywuje do pracy, poprawi pamięć, a także koncentrację. To, dlatego bardzo często proponowany jest, jako doskonały zamiennik dla kawy czy napojów energetycznych. W przeciwieństwie do nich działa wolniej, ale dużo skuteczniej. Pijąc zieloną herbatę regularnie możemy liczyć na lepsze samopoczucie i więcej energii.

Zielona herbata w butelce

Napój parzony z liści zielonej herbaty w odpowiedniej wodzie, temperaturze i czasie, to najlepsze rozwiązanie, niestety nie zawsze mamy czas, aby móc sporządzić taki napar samodzielnie. Zielony herbaty w torebkach dostępne w restauracjach również nie są najlepszym rozwiązaniem. Alternatywą mogą okazać się napoje Soti Natural, które od pewnego czasu zawojowały rynek. To naturalne napoje wykonane z wody i zielonej herbaty. To produkty ekologiczne, które nie mają w składzie aromatów, barwników, cukru, ani żadnych konserwantów. Taki napój gasi pragnienie i orzeźwia, co więcej posiada wszystkie cenne właściwości. Warto wybierać zdrowe napoje, które zastąpią soki czy napoje słodzone, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.