Menu

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

24 marca 2020 - aktualności, Ogólna
Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

Wszystkie badania wykonywane przed wprowadzeniem kosmetyków do obrotu służą ochronie zdrowia konsumentów. Złożoność objętych normami badań związana jest z wykluczeniem wszystkich efektów niepożądanych oraz potencjalnych zagrożeń, które mogą towarzyszyć nowym produktom w trakcie użytkowania. Każdy wprowadzony do obrotu kosmetyk musi posiadać skompletowaną dokumentację, która potwierdza przejście testów kosmetyków. Dzięki temu zostaje wpisany do Krajowego Systemu Informowania o Kosmetykach. Restrykcyjne wymogi musi spełniać każde akredytowane laboratorium warszawa, które zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów kosmetycznych.

Testy dermatologiczne – testy płatkowe

Badania dermatologiczne przeprowadzane są na gotowej recepturze kosmetyków, obejmując grupę osób testujących (tzw. probantów). Wykonuje się je w celu wykrycia alergii kontaktowej na różnego rodzaju związki i substancje zawarte w produkcie. Badanie jest stosunkowo proste do wykonania i opiera się na umieszczeniu próbki kosmetyku w specjalnej komorze umocowanej na hipoalergicznym przylepcu, naklejeniu na skórze grzbietu, a następnie pozostawieniu na 48 godzin. Po określonym czasie zdejmuje się przylepce i dokonuje oceny reakcji skórnej. Obserwuje się także reakcje skórne przez kolejne dni (do 96h) po zdjęciu próbki. Dodatkowo, niektóre laboratoria badawcze przeprowadzają tzw. badania drażniące, wykonywane w formie testu na błonie omoczniowej jajka kurzego. Testy na probantach mają dostarczyć informacji na temat właściwości drażniących preparatu, czyli ustalić czy kosmetyk nie powoduje efektów niepożądanych w postaci swędzenia, uczulenia lub chorób skóry, Cała metodyka testu dermatologicznego jest ściśle określona i jednakowa dla wszystkich instytutów badawczych.

Bezpieczeństwo kosmetyków

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku stanowi wieloetapową procedurę. Cały proces przeprowadzania oceny kosmetyku obejmuje analizę danych toksykologicznych dla poszczególnych składników kosmetyku, jak również analizę wyników badań gotowego produktu. Zgodnie z istniejącym prawem ocena bezpieczeństwa jest elementem obowiązkowym dla każdego kosmetyku, który trafia na rynek. Najczęściej odpowiedzialny za przeprowadzenie odpowiednich badań kosmetyków w Warszawie jest producent kosmetyku, jaki chcemy wypuścić do sprzedaży.

Testy fizykochemiczne

Dopełnieniem kompleksowej oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych (poza badaniami mikrobiologicznymi i chemicznymi) jest wykonanie odpowiednich badań fizykochemicznych. W trakcie tworzenia receptury kosmetyku, producenci posługują się listami dozwolonych substancji według nomenklatury International Nomenclature of Cosmetic Ingredients oraz  Chemicals Abstracts Service, a listy te jasno określają dopuszczalną ilość określonych składników przy produkcji kosmetyków.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków jest złożonym badaniem, ale gwarantuje w większości, że produkty w sprzedaży są bezpieczne w użytku. Jednak oczywiście, może zdarzyć się, że produkt po przejściu odpowiednich badań spowoduje pewne efekty niepożądane – jednak zdarza się to stosunkowo rzadko.