Menu

Konieczność usunięcia ósemek pod narkozą

15 lipca 2020 - aktualności

Ósemki, nazywane inaczej zębami mądrości, na pewno nie przyniosą nam ogromnej wiedzy. Ich nazwa wzięła się z tego, że na ogół pojawiają się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Ich pojawienie się może spowodować …wielki ból. Koniecznością staje się usuwanie ósemek pod narkozą.

Usunięcie ósemek pod narkozą – dlaczego?

Otóż, usunięcie ósemek pod narkozą to dobra opcja dla wszystkich osób, które boją się ekstrakcji, czyli praktycznie dla wszystkich pacjentów. Dlaczego usuwa się ostatnie, trzecie zęby trzonowe? Ponieważ ich znaczenie nie jest już takie ważne, jak w przypadku naszych przodków. Dzisiaj osoby u których ósemki się nie wykształciły (tak, są nadal takie osoby) doskonale radzą sobie bez nich i nie muszą mieć do czynienia z jakimkolwiek bólem. Ewolucja sprawiła, że trzecie zęby trzonowe nie są już tak ważne. Usuwanie ósemek pod narkozą może się okazać koniecznością, jeżeli dla zębów trzonowych w jamie ustnej nie będzie już miejsca.

Kiedy wykonuje się usunięcie ósemek pod narkozą?

Usuwanie ósemek pod narkozą może wywoływać ogromny strach przed dokonaniem takiego zabiegu. Czasem usunięcie ósemek w znieczuleniu ogólnym nie jest koniecznością. Tego typu zabieg proponowany jest wtedy, kiedy jego pojawienie się związane jest z ogromnym bólem. Wyżynające się ósemki mogą być zniszczone i pokryte dużą ilością próchnicy. Jeżeli lekarz proponuje leczenie kanałowe, to warto pomyśleć o usuwaniu ósemek pod narkozą, ponieważ dostęp do zęba może być utrudniony.