Menu

Czy kiedy bierzemy rozwód adwokat będzie nam potrzebny?

4 lipca 2019 - prawo i administracja
Czy kiedy bierzemy rozwód adwokat będzie nam potrzebny?

Niestety, niekiedy przysięga małżeńska nie może zostać utrzymana i koniecznością staje się rozwód. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje, natomiast bez względu na nie, sprawa rozwodowa zawsze budzi wiele negatywnych emocji. Możemy radzić sobie z tym sami, składając odpowiednie dokumenty i przechodząc przez cały proces lub poprosić prawnika – specjalistę, który w wypadku większych niezgodności między obydwiema stronami sprawy, pomoże nam walczyć o swoje.

Możemy mieć wiele wątpliwości i pytań w naszych głowach, kiedy wiemy, że wymagany będzie rozwód – od czego zacząć, jakie będą koszty rozwodu oraz jak będzie przebiegał proces. Sprawy rozwodowe nie należą do najlżejszych, dlatego w momencie gdy na horyzoncie jawi się rozwód adwokat może stać się osobą, która pomoże nam przez niego przejść. Czy jednak jest to pomoc niezbędna? Czy może powinniśmy próbować poradzić sobie z tym samodzielnie?

Kwestia psychologiczna

Ciężko wyobrazić sobie, aby ktokolwiek uznawał rozwód, jako coś kompletnie normalnego i naturalnego. Chyba dla każdego człowieka, będzie wiązało się do z dużym stresem, nieprzyjemnościami, a niekiedy i z wieloletnią traumą, zakończoną głęboką depresją. Czy jest to zatem moment, w którym powinniśmy być pozostawieni samemu sobie?

W ogromie występujących wówczas obowiązków dopełniania formalności, dobry prawnik zapewni nam pewien komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Zostaniemy w pewien sposób odciążeni, a to pozwoli nam zastanowić się nad naszą sytuacją i ułożyć sobie w głowie możliwe scenariusze, co do naszej przyszłości.

Ogrom niejasności

Jak wiadomo, prawo nienależny do najprostszych dziedzin nauki. Przepisy, przebieg procesu i tysiące możliwości rozwiązań sprawy – to wszystko z pewnością nie będzie dla nas proste. Posiadając adwokata od rozwodów, będziemy mogli liczyć na to, że wyjaśni on nam wszelkie skomplikowane i niezrozumiałe kwestie. Będzie to osoba, która zadba o nasze interesy w sprawie, przy czym będzie nas też informować o całym przebiegu, wszystkich podejmowanych krokach i możliwościach wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Odpowiedni fachowiec z branży prawnej

Chociaż wydawać by się mogło, że tak naprawdę każdy prawnik mógłby zająć się sprawą rozwodową, prawda jest taka, że wymaga to odpowiedniego przygotowania. Najlepiej, jeśli będzie to adwokat od rozwód w Gdyni wyspecjalizowany w prawie rodzinnym – dlaczego? Z pewnością, ciężko wyobrazić sobie, aby prawnik, który na co dzień zajmuje się zawiłościami podatkowymi, idealnie odnalazł się w sprawie, która przybiera zupełnie inny charakter, a taką z pewnością jest właśnie wspomniany rozwód.

Oczywiście możemy ryzykować, stawiając na tzw. „ekspertów od wszystkich” aczkolwiek, jeżeli zależy nam na pełnym profesjonalizmie, powinniśmy rozglądać się za adwokatami, którzy w swoich ofertach mają zaznaczone, że niejedną sprawę rozwodową doprowadzili już do końca.

Staż pracy i doświadczenie może mieć ogromne znaczenie. Jednak nie jest też powiedziane, że świeżo upieczeni absolwenci studiów prawniczych, nie poradzą sobie z tym zadaniem. Przy dużym zaangażowaniu takich osób, świeżym spojrzeniu na świat i zapale, możemy oczekiwać, że młody adwokat będzie także odpowiednią osobą, na odpowiednim miejscu.

Rozwody w Polsce odbywają się niestety często, dlatego wielu jest też ekspertów w tych sprawach. Przy odrobinie wysiłku, z pewnością uda się nam odnaleźć takiego prawnika, która należycie zajmie się naszą sprawą rozwodową.