Menu

Zniesienie współwłasności nieruchomości z udziałem sądu

26 stycznia 2020 - Ogólna
Zniesienie współwłasności nieruchomości z udziałem sądu

Potrzebujesz pomocy? Masz denerwującego współwłaściciela i nie wiesz co zrobić? Musisz szybko skorzystać z pomocy notariusza, a nie wiesz kogo wybrać? Świetnie się składa, ponieważ wiemy jak Ci pomóc. Jeżeli jesteś nadal Ciekawy to pozostań z nami i przeczytaj poniższy artykuł. Umieściliśmy w nim wszelkie, niezbędne informacje, które Ci pomogą, a dodatkowo wzbogacą CIę o porcję niezbędnej wiedzy na omawiany temat.

Do kogo się udać w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości?

W przypadku jeżeli chcemy dokonać zniesienia współwłasności mamy dwie opcje. W grę wchodzi sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości oraz może odbywać się to bez obecności sądu czyli przez notariusza. Jeżeli osiągnęliśmy porozumienie z innym współwłaścicielem, to udajemy się wtedy do notariusza w celu dokonania wszelkich zmian związanych z właścicielem danej nieruchomości. Dodatkowo jesteśmy zmuszeni my, lub inny współwłaściciel do wywiązania się z osiągniętego porozumienia, na mocy którego jeden z nas stał się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości. Bardzo często bywa tak, że osoba, która zrzeka się praw do własności, czyli po prostu następuje zniesienie współwłasności nieruchomości, obliguje się do zapłacenia stronie zrzekającej się określonej kwoty pieniędzy. W przypadku niewywiązania się z tej umowy, osoba poszkodowana może skierować sprawę o pomoc do sądu. Sądy rozpatrują zazwyczaj sądy rozpatrują sprawy pozytywnie dla osoby poszkodowanej. Ten rodzaj zniesienia współwłasności nieruchomości odbywa się w kancelarii notarialnej, poprzez odpowiednie osoby, czyli notariuszy. Natomiast sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości następuje wtedy, kiedy wszystkie inne środki porozumiewania zawiodły, a ostatecznym rozwiązaniem zostaje sąd. Sprawa trafia wtedy bezpośrednio do niego. Możemy załatwić to sami, lub przez odpowiednich notariuszy oraz prawników, których zadaniem będzie godne reprezentowanie naszych interesów przed sądem. Sąd ma różne opcje do dyspozycji, natomiast podejmuje jedną, tą najbardziej korzystną dla obu stron. Absolutnie nikt nie powinien być poszkodowany decyzją, którą podejmuje właśnie sąd najwyższy.

U kogo dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości?

Przed rokiem miałem pewną trudną sytuację. Była ona związana z moim sąsiadem. We dwójkę, na pół kupiliśmy działkę. Umawiając się wcześniej na pewne należności związane z tytułu posiadania jej. W grę wchodziły opłaty na korzystanie z niej. Jak nietrudno się domyśleć nie wywiązywał się on ze swoich obowiązków. Przebywaliśmy na niej po równo. Dwa tygodnie ja, dwa tygodnie on. Głównie była użytkowana ona latem. Fajne miejsce na imprezy z przyjaciółmi, czy spędzenie miłych dni z rodzina. Oczywiście ja musiałem płacić cały czas za nią, bo ciągle mu coś wypadało. Tu dentysta, tu samochód, tu remont. W końcu powiedziałem dość i postanowiłem zakończyć tę sprawę. Udałem się do notariusza, a on powiedział mi co mam zrobić. Miałem się dogadać ze współwłaścicielem, albo udać się do sądu ze sprawą. Na szczęście się odbyło bez sądu. Sprawa zniesienia współwłasności nieruchomości, którą jest działka odbyła się bez najmniejszych komplikacji. Była to już druga sprawa załatwiana przez tą samą kancelarię, a dodatkowo przez tego samego notariusza. Za pierwszym razem byłem tam ze sprawą, która dotyczyła działu spadku, a dokładniej poświadczenia dziedziczenia oraz testamentu notarialnego. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, sprawa załatwiona została bardzo szybko. Jestem przekonany, że z kolejną sprawą również tam się udam. Serdecznie polecam każdemu.