Menu

Współwłasność nieruchomości

26 stycznia 2020 - Ogólna
Współwłasność nieruchomości

Czym jest współwłasność nieruchomości? Jak możemy dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości? Jakie są rodzaje zniesienia współwłasności nieruchomości? Kto tego dokonuje? Wszystkich tych informacji, jak i wiele więcej, dowiesz się na podstawie dzisiejszego artykułu. Jeżeli jesteś ciekawy tematu, którym jest współwłasność nieruchomości oraz wszelkich informacji z nim związanych, to zapraszam do zapoznania się z treścią zaprezentowanego artykułu. Jestem w pełni przekonany, że podane dane przydadzą Ci się nieraz, w różnych sytuacjach. 

Czym jest współwłasność nieruchomości i jak możemy dokonać jej zniesienia?

Z współwłasnością nieruchomości mamy do czynienia, wtedy gdy dana wcześniej już wspomniana nieruchomość ma dwóch lub więcej właścicieli. Takie osoby posiadające prawo do własności nazywane są współwłaścicielami. Bardzo często, z różnych powodów, współwłaściciele  nieruchomości dokonują zniesienia współwłasności. Podyktowane może być to różnymi sprawami. Konflikty występujące między właścicielami, brak porozumienia, sprawy rodzinne, sytuacje losowe. Tak naprawdę wszystko może mieć wpływ na podejmowanie takiej decyzji. W takim przypadku możliwe jest zniesienie współwłasności w sposób polubowny oraz trochę mniej na zasadzie jaką jest sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości. W przypadku, gdy w grę wchodzi sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości sprawa jest bardziej skomplikowana. Biorąc pod uwagę, to że w sytuacji kiedy kierujemy sprawę do sądu o zniesienie współwłasności, stosunki między nami, a innym lub innymi współwłaścicielami, mogą zostać nieodwracalnie utracone. Dlatego warto, tę sprawę przemyśleć dwukrotnie i dopiero w ostateczności zdecydować się na taki krok. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem tej sprawy jest zniesienie współwłasności, u notariusza. Cały ten proces odbywa się w kancelarii notarialnej. Dodatkowo należy wspomnieć, że kancelaria może zostać przez nas dobrowolnie wybrana. Miejsce zamieszkania nie ma na to najmniejszego wpływu. Bardzo często jest to właśnie przeszkodą w różnych sytuacjach, kiedy wybór mamy z góry narzucony, a sami nie jesteśmy w stanie tego zmienić.

Kto dokonuje zniesienia współwłasności?

Zniesienia współwłasności dokonywać mogą dwie osoby. Wiadome jest, to że najpierw dokonujemy jej sami. Mając na myśli oczywiście wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. W przypadku, gdy porozumienie jest możliwe sprawa trafi do notariusz, jeżeli niemożliwe sprawa trafia do sądu. Jeżeli dokonuje tego notariusz, to odbywa się to w kancelarii notarialnej. Najpierw wysłuchuje on obydwu stron i zgodnie z ich przekonaniem dokonuje sporządzenia aktu notarialnego, a później wprowadza zmiany w księdze wieczystej, należącej do danej nieruchomości. W przypadku, gdy sprawa idzie przez sąd, zostaje ona tam przekazana i wszelkimi sprawami zajmuje się sąd. To on właśnie podejmuje decyzje i za pośrednictwem, rozprawy lub nie, otrzymujemy informację o podjętej tej konkretniej. Ze względu na to, że sąd ma bardzo dużo różnego rodzaju spraw, które są ważniejsze lub wymagają więcej ilości pracy, zlecenie na zniesienie współwłasności nieruchomości trwa bardzo długo. Natomiast notariusze na co dzień zajmują się sprawami tego typu oraz sprawami, sporządzania poświadczenia dziedziczenia czy pisania testamentów notarialnych. Dlatego zarówno dział spadku, do którego należą wcześniej już wspomniane czynności jak i zniesienia współwłasności są sprawami bardzo szybko realizowanymi.