Menu

Sądowe zniesienia współwłasności nieruchomości

26 stycznia 2020 - Ogólna
Sądowe zniesienia współwłasności nieruchomości

Na czym polegają zniesienia współwłasności nieruchomości? Gdzie odbywa się cały proces zniesienia współwłasności nieruchomości? Czemu ma służyć cały proces? Kto pomoże nam ze sprawami zniesienia współwłasności? Na łamach dzisiejszego artykułu postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Wszystkie wypisane frazy, są bardzo częstym elementem wyszukiwanym w przeglądarkach internetowych. Coraz więcej ludzi interesuje się tymi rzeczami. Powody takich działań mogą być różne. Dlatego co robić i jak radzić sobie z takimi sytuacjami poznasz za chwilę. Zapraszam do czytania.

Na czym polegają zniesienia współwłasności nieruchomości?

Należałoby jednak zacząć od tego, czym tak naprawde jest oraz jakie mamy rodzaje takiego zniesienia współwłasności nieruchomości. Zniesienia współwłasności mogą być dwa.  Zniesienie współwłasności dokonywane przez notariusza oraz te trochę bardziej problematyczne, czyli sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości. O ile te pierwsze odbywa się w możliwie przyjaznych stosunkach, to w przypadku zniesienia współwłaści, jakim jest sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości tak kolorowo nie jest. Zniesienie współwłasności nieruchomości ma miejsce w przypadku, w którym chcemy pozbawić jedną stronę współwłasności, na korzyść naszą lub na strony przeciwnej. Stronami można określić różnych współwłaścicieli, których w zaistniałej sytuacji jest dwóch i więcej. Nieruchomość nazywamy mieszkanie, dom, działkę i w przypadku jakichkolwiek zmian zachodzących wśród właścicieli należy to jak najszybciej zgłosić. 

Jakie są rodzaje zniesienia współwłasności nieruchomości?

Zniesienia współwłasności nieruchomości są to często spotykane sprawy podejmowane przez kancelarie notarialne. W przypadku zaistniałych potrzeb do zniesienia może dojść na dwa podstawowe sposoby. W przypadku, kiedy między współwłaścicielami nie ma żadnego konfliktu, a obie strony stwierdziły, że należy zmienić współwłaścicieli, to udają się do kancelarii notarialnej. Oczywiście ustalając wcześniej wszystkie aspekty, które uwzględniają oddanie nieruchomości przez jedną ze stron. Oddanie własności do działki może być dobrowolne, lub za pewną opłatą. Tak naprawdę każda opcja jest możliwa. Strony załatwiają tą sprawę między sobą, na dowolny sposób. W celu dokonania oficjalnego zniesienia udają się do kancelarii notarialnej, gdzie całej sprawie pośredniczy notariusz. Notariusz czyli osoba odpowiedzialna za sporządzanie wszelkich dokumentów. Tak samo w tym wypadku notariusz sporządza najpierw akt notarialny, natomiast potem dokonuje ewentualnych zmian w księdze notarialnej. Jeżeli porozumienie współwłaścicieli nie jest możliwe, a strony nie przejawiają chęci do porozumienia, to mamy do czynienia wtedy, że sądowym zniesieniem współwłasności nieruchomości. Należy złożyć wniosek do sądu, a sąd za dysponuje wspólnym majątkiem. Podejmuje tym samym decyzję odpowiednią dla całej sprawy. Sąd rozdziela nieruchomości między współwłaścicieli, nakazuje spłatę współwłaścicieli przydzielając nieruchomość jednej osobie, lub sprzedaje ją. W przypadku tego drugiego, proces całego zajścia jest wydłużony. Związane jest to bezpośrednio z natłokiem spraw ważniejszych, którymi na ogół zajmuje się sąd najwyższy. Dlatego, jeżeli bardzo zależy nam na czasie realizacji warto udać się do notariusza. Dla niego sprawy związane właśnie ze zniesieniem współwłasności oraz sprawami z działu spadku, czyli sporządzaniem testamentów notarialnych oraz aktów poświadczenia dziedziczenia, są sprawami priorytetowymi. Dlatego szybkość ich realizacji jest naprawdę bardzo szybka.