Menu

Problemy kardiologiczne – jak znaleźć dobrego kardiologa?

28 stycznia 2020 - Ogólna

Chorób serca, nadciśnienia tętniczego oraz wad wrodzonych i nabytych nie należy lekceważyć. Wczesna diagnoza oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia może uratować zdrowie, a nawet życie. Jeżeli odczuwasz częste zmęczenia, kłucie w klatce piersiowej, duszności lub brak apetytu, wizyta u dobrego kardiologa jest wskazana. Umów się na konsultację kardiologiczną, by upewnić się, że Twoje serce pracuje prawidłowo. Kardiolog chorzów  gwarantuje fachową opiekę medyczną oraz konsultacje z innymi specjalistami min. z lekarzem ortopedą.

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiolog, to lekarz po odbytej specjalizacji. W jego gestii leży rozpoznawanie i leczenie schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Dobry kardiolog leczy nie tylko schorzenia serca, ale także aorty, czyli tętnicy głównej i innych mniejszych naczyń krwionośnych, których zadaniem jest dostarczenie do serca odpowiedniej ilości tlenu i substancji pomocniczych.

Kardiolog Chorzów zajmuje się ponadto leczenie wad serca- wrodzonych i nabytych.

Choroby serca – lista występujących najczęściej

Problemy kardiologiczne stały się w ostatnich latach plagą współczesnego świata. Szacuje się, że co drugi człowiek po pięćdziesiątym roku życia musiał choć raz skorzystać z opieki kardiologicznej. Tempo pracy, codzienny stres, nadwaga oraz niezdrowy tryb życia, w tym stosowanie używek obciąża serce, prowadząc do powstawania zakłóceń w jego normalnym trybie pracy.

Do najczęściej leczonych chorób serca zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, zawał, miażdżycę, niewydolność serca. W wielu przypadkach kardiolog zmuszony jest podjąć współpracę z lekarzami z innych specjalizacji min. z neurologiem, onkologiem, ortopedą.

Współcześni kardiolodzy są w stanie rozpoznać i zahamować rozwój chorób serca i układu krążenia. Leczenie kardiologiczne należy jednak rozpocząć na wczesnym etapie choroby. Każdy symptom tj. pojawienie się duszności, uczucie zmęczenia, ucisk w klatce piersiowej, omdlenia nie powinien być lekceważony i zapomniany.

Dobry kardiolog jest w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca w przyszłości, nawet u pacjentów po zawale, ucząc prawidłowego postępowania i wdrażając odpowiednią profilaktykę.

Nowoczesne badania kardiologiczne

Kardiologia jest bardzo dobrze rozwiniętą dziedziną medycyny. W diagnostyce posługuje się szeregiem badań, których celem jest wczesne wykrycie zmian chorobowych.

Podstawowe badania stosowane przez kardiologów, to badania czynnościowe serca, min.:

Dobry kardiolog może zlecić wykonanie badań obrazowych tj.:

Są to nieinwazyjne badania kardiologicznie, nie związane z bólem, czy dyskomfortem. Mogą jednak pomóc wykryć najmniejsze zmiany w sercu i w układzie tętniczym i żylny badanego.