Menu

Leczenie nerwicy Łódź

30 marca 2019 - zdrowie
Leczenie nerwicy Łódź

Nerwica jest zaburzeniem, którego dominującym elementem jest lęk. Pojawia się pod postacią ogólną i w tym przypadku mówimy o nerwicy lękowej. W przypadku konkretnej postaci, przyjmowanej przez lęk, mamy do czynienia z fobią w odniesieniu do leczenie nerwicy Łódź. W miastach powstaje coraz więcej prywatnych gabinetów oraz publicznych placówek, gdzie możliwe jest leczenie tego typu zaburzeń, np. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie.

Chociaż przyczyny występowania tego zaburzenia nie są jasne, ani oczywiste, niejednokrotnie wspomina się tutaj wpływ środowiska, traumatyczne przeżycia, niezaspokojenie emocjonalnych potrzeb w dzieciństwie, a stresujący tryb życia w dorosłym życiu tylko wzmaga objawy zaburzeń. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na psychoterapeutyczne leczenie nerwicy lękowej, tym bardziej, że częstym zjawiskiem jest występowanie nerwicy w połączeniu z innymi zaburzeniami. Tym bardziej potrzebna jest wtedy pomoc specjalisty oraz leczenie nerwicy, również za pomocą farmakologii.

Problemy emocjonalne, które dotykają pacjentów z nerwicą depresyjną, utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają kontakt ze światem. W wyniku nerwicy, cierpią również relacje społeczne. Objawiamy tego zaburzenia są między innymi poczucie beznadziejności, niska samoocena, brak łaknienia, problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia. Niejednokrotnie pacjenci są odbierani przez innych ludzi jako osoby gburowate, pesymistyczne, wciąż narzekające, których nic nie zadowala. Z tej przyczyny nerwica lękowa wymaga leczenie, podobnie jak nerwica depresyjna. Trudności w kontakcie ze światem, niejednokrotnie również z własnymi emocjami, ciągły natłok i natręctwo myśli, a także uporczywe powtarzanie czynności, bywają wyniszczające. Osoby z nerwicą lękową, niejednokrotnie są osobami empatycznymi, obdarzonymi wrażliwością. Trafnie opisują swoje przeżycia, potrafią nazwać emocje, które im aktualnie towarzyszą. Jednak, jak w przypadku wielu innych zaburzeń, istnieje obszar psychiki, do którego nie mają dostępu, co niejednokrotnie jest bodźcem, bądź motorem napędowym dla lęku, a nawet paniki czy paranoi.


Leczenie nerwicy jest procesem w trakcie którego pacjent uczy się metod radzenia sobie z napadami lęku, zmiany myślenia, aby uniknąć lawiny niepożądanych myśli, która tylko wzmaga lęk i wpędza ludzi w błędne koło, z którego nie są w stanie się wydostać. W sytuacji jednak, kiedy pacjent rezygnuje z codziennych zajęć, by uniknąć bodźców wzmagających w nim objawy nerwicy lękowej, niezbędne wydaje się podjęcie również terapii farmakologicznej, dzięki której pacjent w dalszym ciągu może podejmować codziennie aktywności. Chwilami ciężko jest odróżnić nerwice lękową od stresu. Problemów z emocjonalnym stanem dopatrujemy się w świecie wewnętrznym. Często osobom dotkniętym przez nerwice zdarza się myśleć, że jeśli wyeliminują ze swojego życia element, który aktualnie powoduje w nich lęk, sam lęk również przeminie. Czasem potrzeba sporo czasu, aby zrozumieć, że niestety emocjonalnych problemów, znajduje się w naszej psychice i tam przede wszystkim powinniśmy szukać skutecznego rozwiązania.

Jest to oczywiście możliwe podczas sesji terapeutycznych. Ważnym elementem terapii jest możliwość swobodnego wyrażania emocji. W innym przypadku zablokowane, bądź stłamszone emocje, powracają pod postacią lęku, niepewności, paranoi. Stąd również odcięcie od świata, uczucie tkwienia we własnej głowie. Trudność w nawiązaniu relacji interpersonalnych. Należy jednak pamiętać, iż decyzja o leczeniu nerwicy za pomocą terapii, jest naszą dobrowolną decyzją i tylko wtedy może przynieść upragniony efekt.