Menu

Jak malować sklejkę?

16 lutego 2020 - aktualności, dom, edukacja

Sklejka jest bardzo popularnym elementem wystroju wnętrz. Wykorzystuje się ją zarówno na ścianie, jak i podłodze i suficie. Jest częstym elementem dekoracji oraz tworzywem, z którego powstają stoły, drzwi oraz meble.

Dlaczego warto wybrać sklejkę

Sklejkę tworzy się z bardzo cienkich arkuszy drewna, które klei się ze sobą, nawet do grubości 50 mm. Możemy ją kupić w różnych wzorach i kolorach, które zależne są od rodzaju drewna wykorzystanego to jej powstania. Inaczej bowiem będzie wyglądać sklejka z sosny, inaczej z brzozy, olchy czy buku. Warto zdecydować się na sklejkę, gdyż jest ona mocniejsza niż wszystkie inne elementy drewnopodobne.Jest także od drewna lżejsza i bardziej wytrzymała. W zetknięciu z wilgocią nie pęcznieje tak szybko jak drewno i inne elementy drewnopodobne. Sklejka nie pęka przy uderzeniach i nie przepuszcza ciepła.

Jaką sklejkę wybrać?

Wybór sklejki, poza efektem estetycznym i jej kolorem, które zależą od prywatnego gustu, uzależniony będzie także od jej przeznaczenia. Inną bowiem sklejkę kupimy, jeśli planujemy wykorzystać ją na zewnątrz a inną, gdy będzie elementem wystroju wnętrz. Do salonu czy sypialni odpowiednia jest sklejka sucho trwała przeznaczona specjalnie do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza jest niska. Do kuchni, łazienki i elementów na dworze idealna będzie sklejka wodoodporna. Do dekoracji łazienki wybrać można sklejkę z drewna egzotycznego na przykład iroko, marabu lub badi.

Jak malować sklejkę

Jeśli kupiłeś sklejkę z drewna egzotycznego i podoba Ci się jej wygląd, nie musisz jej malować. Jeśli pokryjesz ją odpowiednim lakierem, będzie Ci służyć długie lata. Farba do sklejki to opcja dla tych, którzy chcą poeksperymentować z kolorem. Kolor farba do sklejki zależy wyłącznie od Twojego gustu. Możesz skorzystać z palet kolorów w stylu wabi-sabi, czyli odcieni naturalnych: zmierzch słońca, delikatność powietrza, lekkość jesiennych liści itp. Możesz także pomalować sklejkę w stylu Boho, czyli odważnie i kolorowo. Jeśli marzy Ci się efekt prawdziwego drewna, możesz skorzystać z bejcy. Bejca to produkt powstały w wyniku zmieszania olejów naturalnych z rozpuszczalnikiem. Nakłada się ją kolistymi ruchami gąbką lub miękką szmatką. Bejca bardzo ładnie wnika w podłoże i równomiernie je kryje. Jeśli zależy Ci na tym, by na sklejce widoczne były słoje drewna, możesz wykorzystać specjalnie zaprojektowany aplikator do imitacji słojów na powierzchniach sztucznych.

Biała sklejka w stylu skandynawskim

Element, który pomalujemy białą farbą do sklejki idealnie będzie prezentował się we wnętrzu w stylu skandynawskim. Biała sklejka używana jest zarówno na ścianach, jak i wykorzystywana do tworzenia skrzyń, komód i stołów. Sklejka w białym kolorze nada Twojemu wnętrzu naturalności i przestrzeni. Stworzy klimat niemalże sterylnego piękna. Na jej tle dobrze będzie wyglądać każda aranżacja: zielone kwiaty, czarne lampy, niebieskie wazony pomarańczowe róże. Wszystko czego zapragniesz. Biała sklejka doskonale wygląda także w stylu wabi-sabi, w którym dominują elementy wystroju związanego z naturą. Przedmioty z prawdziwego drewna, stare elementy, którym nadano nowe życie, wełniane koce, dywany z naturalnych tworzyw, lniane zasłony itp. Biała sklejka pasuje do absolutnie każdego stylu wnętrzarskiego. Jest neutralna dlatego może być wykorzystana zawsze i wszędzie. Doskonale uspokoi kolorowe i zabałaganione wnętrze w stylu Boho. Wyciszy pstrokate dekoracje indyjskie i cygańskie. Farba do sklejki może być wykorzystana także w innych kolorach zatem nic Cię nie ogranicza poza Twoją własną wyobraźnią.