Menu

Co powinniśmy wiedzieć o ochronie przeciwpowodziowej?

10 marca 2020 - aktualności

Pytanie zasadnicze brzmi: czy jesteśmy bezpieczni? Wielu ekspertów krytycznie odnosi się do projektu Banku Światowego oraz rządu, który dotyczy ochrony przeciwpowodziowej w Polsce. Ochrona przeciwpowodziowa jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa Polaków. Warto zagłębić się w tematykę i poznać wszystkie argumenty.

Ochrona przeciwpowodziowa – jak działa w Polsce?

Według wielu krytycznych głosów specjalistów, obecna ochrona przeciwpowodziowa nie jest wystarczająca i potrzebne są pewne zmiany. Jak wynika z opinii wygłoszonej przez Koalicję Ratujmy Rzeki, Polska jako kraj, realizuje projekt w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, który został wsparty sporą pożyczką z Banku Światowego. Jednak według opinii ekspertów, w żaden sposób nie poprawi on bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciw powodziami. Trzeba zapewnić systemowe i kompleksowe rozwiązania ochrony przeciwpowodziowej w gminie, a przede wszystkim w całej Polsce. To niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dla Polaków. Wiele osób sugeruje, że pieniądze idą nie w tym kierunku, w którym powinny iść. Pojawił się także raport, który poddano następnie analizie. Zakłada on, budzącą wiele wątpliwości od samego początku, zmodernizowanie Międzyodrza, który ma spełniać funkcję przeciwpowodziowego polderu. Eksperci alarmują, że zabezpieczenia przeciwpowodziowe nie są wystarczające.

Jak zapobiec powodziom w Polsce?

Przede wszystkim trzeba mądrze wydawać przeznaczone na walkę z powodzią środki finansowe. Polska leży w dorzeczu dwóch dużych rzek. Są nimi Wisła oraz Odra. W czasie nasilenia opadów deszczu, w rzekach tych magazynuje się sporo wody, co może zagrażać bezpośrednio małym miejscowościom, miasteczkom oraz dużym miastom. Pamiętamy sytuację, kiedy Odra zalała sporą część Wrocławia. Trzeba otwarcie przyznać, że wtedy nie poradziliśmy sobie z powodzią, którą ochrzciliśmy mianem „powodzi stulecia”. Jesteśmy teraz bardziej świadomi problemu związanego z powodziami w Polsce. Przyjrzyjmy się Międzyodrzu. Planowana jest modernizacja. Chodzi o znaczne obniżenie wierzchołka fali powodziowej. W planach jest także budowa polderu. Ma to wydatnie poprawić ochronę przeciwpowodziową w Szczecinie. Co natomiast z innymi miastami? Jakie są przyszłe plany oraz cele związane z ochroną przeciwpowodziową innych polskich miast położonych nad Odrą czy Wisłą. Wiele skazuje na to, że Międzyodrze może stracić swoją obecną istotną rolę, jako przepływowy polder, który ma być naturalny. Nie uwzględniono jednak wpływu modernizacji wodnego toru Świnoujście – Szczecin. Jest to ważna kwestia, którą w pewnym sensie zaniedbano. Bank Światowy popiera pomysł ochrony przeciwpowodziowej na rzece Odrze. Plan ma zakładać w pewnym stopniu odrestaurowanie oraz rozbudowanie ostróg na całej długości Odry, żeby ułatwić pracę lodołamaczom. Problem jest poważny. Eksperci od dłuższego czasu zgłaszają wątpliwości odnośnie skutecznej ochrony przeciwpowodziowej w Polsce. Trzeba przede wszystkim mądrze wydawać pieniądze, które poprawią bezpieczeństwo mieszkańców nad głównymi polskimi rzekami.