4 cech dobrego szkoleniowca psów

27 czerwca 2019 - edukacja, zdrowie
4 cech dobrego szkoleniowca psów

W ostatnich latach poważnej zmianie uległa metodologia szkolenia psów. Coraz częściej tradycyjne metody nauczania oparta o karę lub jej brak zastępuje się metodami pozytywnymi. Polegają one na tworzeniu przyjaznego środowiska do nauki, w którym pies czuje się komfortowo, a same zajęcia są bardziej zabawą niż sztywnym szkoleniem. Rosnąca liczba takich szkoleń oraz specjalnych szkół i przedszkoli dla czworonogów powoduje, że wzrasta także zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny szkolenia psów. W poniższym artykule wskazujemy, jakie cechy powinien mieć dobry szkoleniowiec.

Miłość do psów

Jak wskazują nam właściciele szkolenie psów Warszawa kluczową kompetencją dobrego tresera psów jest miłość do tych zwierząt. Ciężko, żeby dobrym trenerem była osoba, która nie potrafi komunikować się i zachowywać w obecności czworonoga. Przy rekrutacji do wielu szkół zajmujących się szkoleniem psów, dużą uwagę zwraca się właśnie na aspekt relacji i podejścia do zwierząt. Nie ma również nadmiernej przesady w stwierdzeniu, że praca tresera przeznaczona jest tylko dla pasjonatów. Jeżeli dana osoba nie odczuwa przyjemności codziennego kontaktu z psem, trudno będzie jej wytrzymać w tym zawodzie.

Cierpliwość

Wbrew pozorom zawód tresera, czy też szkoleniowca niewiele różni się od trenera sportowego, a nawet nauczyciela. Dodatkowym aspektem, który powoduje, że zadanie to jest jeszcze trudniejsze jest fakt, że praca odbywa się ze zwierzęciem (najczęściej szczeniakiem). Komunikacja i nauczanie sztuczek oraz pożądanych zachowań wymaga czasu, a nie zawsze nauki przebiega w sposób z góry zaplanowany, czy też książkowy. Niejednokrotnie należy zwolnić tempo nauki, by zwierze odpowiednio przyswoiło konkretną lekcję. Wymaga to sporo cierpliwości u szkoleniowca, który nie powinien zbyt szybko wybuchać i zachowywać się nerwowo. Takie zachowanie może zostać dostrzeżone przez psa, który może stać się nerwowy lub nawet agresywny.

Wiedza i doświadczenie

Szkolenia psów powinny być prowadzone przez doświadczonych szkoleniowców. Tylko wtedy ich efekty będą zauważalne, a przede wszystkim trwałe. Treser psów, którego można określić mianem dobrze przygotowanego do zawodu, nie tylko musi posiadać odpowiednią wiedzę na temat samych metod i ćwiczeń szkolenia, ale również doskonale znać nawyki i przyzwyczajenia psów. Chcąc skutecznie komunikować się z czworonogiem warto poznać jego zachowania w różnych sytuacjach – nawet bardziej stresowych, gdzie może on reagować w niespodziewany sposób. Tak dogłębne poznanie psiej osobowości wymaga czasu, dlatego najlepszymi szkoleniowcami są osoby, które spędziły sporo czasu ze zwierzętami.

Chęć do ciągłego doskonalenia się

Jeszcze niedawno większość szkoleń psów w Warszawie odbywało się metodami tradycyjnymi. Pies był karany za złe zachowanie, a samo szkolenie polegało przede wszystkim na nauczeniu psa dyscypliny i posłuszności. Obecnie powszechną praktyką jest stosowanie metod pozytywnych w szkoleniu psów. Polegają one raczej na systemie zabaw i nagród, dzięki którym pies swobodniej czuje się podczas swojego szkolenia. Ta metodologia tresury psów szybko ewoluuje i zmienia się, dlatego sami szkoleniowcy regularnie powinni uczestniczyć w szkoleniach i kursach, by na bieżąco podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje. Doskonalenie zawodowe powinno obejmować nie tylko metodologię nauczania, ale także rozszerzanie swojej wiedzy na temat psich zachowań, osobowości zwierząt, a także komunikacji z nimi.